0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
درخشش در تاریکی با بلک لایت

 

درخشش در تاریکی با بلک لایت (موادی که زیر نور سیاه می درخشند)

بسیاری از مواد روزمره وجود دارند که وقتی زیر نور سیاه قرار می گیرند ( به دلیل خاصیت ) فلورسانس می‌درخشند. یک نور سیاه نور فرابنفش بسیار پرانرژی از خود ساطع می کند  . شما نمی توانید این قسمت از طیف را ببینید، که به همین دلیل نام نورهای "سیاه" نامگذاری شده است.

مواد فلورسنت نور ماوراء بنفش را جذب می کنند و سپس آن را تقریباً به صورت آنی دوباره ساطع می کنند. مقداری انرژی در این فرآیند از بین می‌رود، بنابراین نور ساطع شده طول موج بیشتری نسبت به تابش جذب شده دارد، که این نور را قابل مشاهده می‌کند و باعث می‌شود که ماده درخشنده به نظر برسد . مولکول‌های فلورسنت ساختارهای صلب و الکترون‌های غیرمحلی دارند.

تونیک واتر زیر نور سیاه می درخشد

آب تونیک (یا آب تونیک هندی) یک نوشابه گازدار دارای کینین (جوهر گنه گنه) است. در ابتدا از آب تونیک برای پیشگیری از بیماری مالاریا استفاده می گردید. به همین دلیل کینین آن در گذشته بسیار بیشتر از مقدار کنونی آن بود.

طعم تلخ آب مقوی به دلیل وجود کینین است که وقتی زیر نور سیاه قرار می گیرد به رنگ آبی-سفید می درخشد. درخشش را در آب مقوی معمولی و رژیمی خواهید دید. برخی از بطری ها روشن تر از بقیه رشد می کنند، بنابراین اگر به دنبال درخشش هستید، یک چراغ سیاه به اندازه خودکار با خود به فروشگاه ببرید.

ویتامین های درخشان

ویتامین A و ویتامین های B  تیامین، نیاسین و ریبوفلاوین به شدت فلورسنت هستند. سعی کنید یک قرص ویتامین B-12 را خرد کرده و در سرکه حل کنید. محلول زیر نور سیاه به رنگ زرد روشن می درخشد.

کلروفیل زیر نور سیاه قرمز می درخشد

کلروفیل گیاهان را سبز می کند، اما رنگ قرمز خون را نیز در زیر بلک لایت میتوانید ببینید بدین صورت که مقداری اسفناج یا چغندر سوئیس را در مقدار کمی الکل (مثلاً ودکا یا Everclear) آسیاب کنید و آن را در یک فیلتر قهوه بریزید تا عصاره کلروفیل به دست آید (شما قسمتی را که روی فیلتر می ماند نگه دارید نه مایع). شما می توانید درخشش قرمز را با استفاده از یک نور سیاه یا حتی یک لامپ فلورسنت قوی ، مانند یک لامپ پروژکتور بالای سر، که نور ماوراء بنفش می دهد، ببینید.

 

عقرب ها در نور سیاه می درخشند

برخی از گونه های عقرب وقتی در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرند می درخشند. عقرب امپراطور معمولاً قهوه ای تیره یا سیاه است، اما وقتی در معرض نور سیاه قرار می گیرد به رنگ سبز آبی روشن می درخشد. عقرب پوست درخت و عقرب دم زرد اروپایی نیز می درخشند.

اگر عقرب حیوان خانگی دارید، می توانید بررسی کنید که آیا با استفاده از نور سیاه می درخشد یا خیر، اما آن را برای مدت طولانی در معرض نور ماوراء بنفش قرار ندهید زیرا ممکن است از اشعه ماوراء بنفش آسیب ببیند.

سفید کننده های دندان زیر نور سیاه می درخشند

سفید کننده های دندان، خمیر دندان و برخی از مینای دندان حاوی ترکیباتی هستند که در زیر نور آبی بلک لایت می‌درخشند تا دندان ها زرد به نظر نرسند. لبخند خود را زیر نور سیاه بررسی کنید و خودتان تاثیر آن را ببینید.

 

 

 

ضد یخ در نور سیاه می درخشد

تولید کنندگان به طور عمدی از افزودنی های فلورسنت در مایع ضد یخ استفاده می کنند. این امکان استفاده از چراغ‌های سیاه را برای یافتن پاشش ضد یخ برای کمک به بازرسان در بازسازی صحنه‌های تصادف خودرو فراهم می‌کند. ضدیخ آنقدر فلورسنت است که حتی در نور خورشید هم می درخشد!

 

 

 

مواد معدنی فلورسنت و جواهرات در نور سیاه می درخشند

 

سنگهای فلورسنت شامل فلوریت، کلسیت، گچ، یاقوت سرخ، تالک، عقیق، عقیق، کوارتز و کهربا هستند. مواد معدنی و سنگ های قیمتی معمولاً به دلیل وجود ناخالصی های فلورسنت یا فسفری ساخته می شوند. الماس هوپ که آبی است، پس از قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش موج کوتاه، برای چند ثانیه قرمز می شود.

 

 

مایعات بدن در زیر نور سیاه فلورسانس می کنند

بسیاری از مایعات بدن حاوی مولکول های فلورسنت هستند. دانشمندان پزشکی قانونی از نورهای فرابنفش در صحنه جرم برای یافتن خون ،  ادرار یا منی استفاده می کنند.

خون در زیر نور سیاه نمی درخشد، اما با یک ماده شیمیایی که فلورسانس می کند واکنش نشان می دهد، بنابراین می توان آن را پس از این واکنش با استفاده از نور ماوراء بنفش در صحنه جرم تشخیص داد.

 

 

اسکناس ها زیر نور سیاه می درخشند

 اسکناس ها، به ویژه اسکناس های با ارزش بالا، اغلب در زیر نور ماوراء بنفش می درخشند. به عنوان مثال، اسکناس‌های 20 دلاری مدرن حاوی یک نوار امنیتی در نزدیکی یک لبه است که زیر نور سیاه به رنگ سبز روشن می‌درخشد.

 

 

شوینده لباسشویی و سایر پاک کننده ها زیر نور UV می درخشند

برخی از سفید کننده ها در مواد شوینده لباسشویی با کمی فلورسنت کردن لباس شما عمل می کنند. حتی اگر لباس پس از شستن آبکشی می شود،  باقی مانده روی لباس سفید باعث می شود که زیر نور سیاه به رنگ سفید مایل به آبی بدرخشد. عوامل آبی و نرم کننده اغلب حاوی  رنگ های فلورسنت نیز هستند. وجود این مولکول ها گاهی باعث می شود لباس سفید در عکس ها آبی به نظر برسد.

لکه های موز زیر نور سیاه می درخشند

لکه های موز زیر نور UV می درخشند. نور سیاهی را روی یک موز رسیده با لکه بتابانید. اطراف لکه ها را بررسی کنید. 

 

 

 

پلاستیک زیر نور سیاه می درخشد

بسیاری از پلاستیک ها در زیر نور سیاه می درخشند. اغلب، تنها با نگاه کردن به پلاستیک، می‌توانید متوجه شوید که احتمالاً می‌درخشد. به عنوان مثال، اکریلیک نئون رنگ ممکن است حاوی مولکول های فلورسنت باشد. انواع دیگر پلاستیک کمتر آشکار هستند. بطری های پلاستیکی آب معمولاً در زیر نور ماوراء بنفش به رنگ آبی یا بنفش می درخشند.

کاغذ سفید زیر نور سیاه می درخشد

کاغذ سفید با ترکیبات فلورسنت درمان می شود تا به روشن تر و در نتیجه سفیدتر به نظر برسد. گاهی اوقات جعل اسناد تاریخی را می توان با قرار دادن آنها در زیر نور سیاه برای مشاهده فلورسانس یا عدم فلورسانس آنها تشخیص داد. کاغذ سفید ساخته شده پس از سال 1950 حاوی مواد شیمیایی فلورسنت است در حالی که کاغذهای قدیمی اینطور نیستند.

لوازم آرایشی ممکن است زیر نور سیاه بدرخشند

اگر آرایش یا لاک ناخن را به قصد درخشش در زیر نور سیاه خریداری کرده اید، می دانستید که چه انتظاری دارید. با این حال، ممکن است بخواهید آرایش همیشگی خود را نیز بررسی کنید، یا دفعه بعد که از نور فلورسنت روشن (تابش اشعه ماوراء بنفش) یا نور سیاه عبور می کنید. بسیاری از لوازم آرایشی حاوی مولکول های فلورسنت هستند که عمدتا برای روشن کردن پوست صورت شما هستند. نکته: بارهای بسیاری از رستوران‌ها چراغ‌های مشکی دارند تا نوشیدنی‌ها زیبا به نظر برسند. 

گیاهان و حیوانات فلورسنت

مرجان ها و برخی از ماهی ها ممکن است فلورسنت باشند. بسیاری از قارچ ها در تاریکی می درخشند. برخی از گل‌ها به رنگ «فرابنفش» هستند که معمولاً نمی‌توانید آن‌ها را ببینید، اما ممکن است زمانی که نور سیاهی به آن‌ها می‌تابید مشاهده کنید.

چیزهای دیگری که زیر نور سیاه می درخشند

بسیاری از موارد دیگر در معرض نور سیاه یا فرابنفش می درخشند . در اینجا لیستی جزئی از سایر موادی که می درخشند وجود دارد:

 • ژله نفتی مانند وازلین، رنگ آبی روشن زیر نور فلورسنت می درخشد.
 • شیشه اورانیوم یا شیشه وازلین
 • سنگ نمک
 • قارچی که باعث ایجاد پای ورزشکار می شود
 • زردچوبه (ادویه)
 • روغن زیتون
 • روغن کانولا
 • تعدادی تمبر پستی
 • قلم هایلایتر
 • سس گوجه
 • توپ های پنبه ای
 •  Little Hugs™ نوشابه غیر الکلی بچه
 • Mountain Dew™ و Diet Mountain Dew™ 
 • )تونیک واتر (یا هر نوشیدنی حاوی کینین درخشش آبی
 • بسیاری از نوشیدنی های ورزشی (به ویژه آنهایی که دارای ویتامین B مانند نوشیدنی های انرژی زا Monster™ هستند
 • آبسنت
 • Blue Curacao™
 • چند رنگ غذای روشن
 • طعم های خاصی از ژلاتین
 • ویتامین B 12) زرد روشن می درخشد)
 • کلروفیل (مانند آب اسفناج، قرمز خون می درخشد)
 • شیر (زرد)
 • کارامل (زرد کم رنگ)
 • بستنی وانیلی (زرد کم رنگ)
 • عسل (زرد طلایی)

 

و در آخر شما می توانید برای خرید لامپ بلک لایت و لمس هنر نور سیاه از این لینک اقدام نمایید .

 

مشاوره و پشتیبانی