0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
فیوز مینیاتوری

 

فیوز مینیاتوری چیست؟

 

فیوز مینیاتوری یا کلید مینیاتوری که بهتر است از واژه کلید مینیاتوری استفاده کنیم. این وسیله تجهیزات الکتریکی خانگی و صنعتی را در برابر اتصال کوتاه و اضافه بار ( عبور جریان غیر مجاز ) محافظت میکند.

 

به عبارت ساده می توان گفت یک وسیله تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد انتظار از وسیله عبور می کند مدار جریان را قطع کند. پس کلید هایی هستند که در مقابل جریان اضافه حساس می باشند و به سرعت مدار را قطع می کنند و به عبارتی این کلید ها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار سریعاً عکس العمل نشان می دهدند و برق را قطع می کنند. که این قطع کردن بر اساس دو نوع جریان اتفاق می افتد که مختصرا در زیر شرح داده شده:

جریان لحظه ای : روی فیوز ها جریانی نسبتاً بزرگ نوشته شده مانند ۶۰۰۰ یا ۳۰۰۰ و معمولاً این عدد در یک کار مستطیل شکل قرار دارد، جریان لحظه ای به جریان گفته میشود در یک لحظه ( کمتر از یک ثانیه ) فیوز توانایی تحمل این جریان را دارد

جریان نامی: به حد اکثر جریان مجازی گفته می شود که یک فیوز توانایی تحمل آن را دارد و اگر جریانی بیش از جریان نامی که روی فیوز نوشته شده است باشد ، از فیوز عبور کند، فیوز مدار را  قطع میکند

بر روی فیوز های مینیاتوری حروف واعدادی نوشته شده است مانند: (c6) که c تیپ فیوز و ۶ جریان نامی (حد اکثر جریان مجاز) می باشد.

 

نوع فیوز :

 

حرف B: عموما برای مصارف خانگی و روشنایی کاربرد دارند که به جریان اضافی بین 3 تا 5 برابر جریان نامی عکس العمل نشان می دهدبه فیوزهای تندکار معروف هستند.

 

حرف C :بیشترین کاربرد آن در موتورهای صنعتی و موتورهای مانند کولرگازی یا پمپ آب های خانگی میباشد .
واکنش آن در برابر جریان اضافی بین 5 تا 10 برابر جریان نامی است که به نوع کندکار معروف هستند.

 

حرف D : این فیوزها برای موتورهای با جریان هجومی بالا که جریان راه اندازی بالایی دارند، یا به عبارتی برای مصارف صنعتی خاص مورد استفاده قرار میگیرند.
تحمل جریان لحظه ای 10 تا 15 برابر جریان نامی خود را دارند که به نوع کندکار معروف هستند.

 

حرف K : معمولا برای حفاظت در مدارات قدرت، ترانسفورماتورها مورد استفاده قرار میگیرند که حساسیت آن در برابر اضافه بار نسبت به نوع های بالا بیشتر است و سریع عکس العمل نشان میدهد.

 

حرف Z : از نوع فیوزهای تندکار حساس هستند که هنگام اضافه جریان خیلی سریع واکنش نشان داده و مدار را سریع قطع میکند، یعنی حساسیت این فیوزها در موقع اضافه بار و اتصال کوتاه نسبت به فیوزهای نوع دیگر سریع عمل میکند.

 

 
مشاوره و پشتیبانی