0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید

باتری های قلمی و نیم قلمی

باتری‌های AA و AAA باتری‌های استوانه‌ای بسیار محبوبی هستند که در شیمی‌های مختلف موجود هستند و هر کدام ویژگی‌های تخلیه متفاوتی را ارائه می‌دهند. که به باتری های قلمی و باتری های نیم قلمی معروف هستند.که در انواع مختلف از نظر شیمایی تولید میشوند که به دو گروه کلی باتری های قابل شارژ و باتری های غیر قابل شارژ طبقه بندی میشوند.باتری های AA و AAA از نظر اندازه و در نتیجه ظرفیت متفاوت هستند. در شرایط خاص، با استفاده از یک نگهدارنده باتری خاص، می توان باتری های قلمی را با باتری های نیم قلمی جایگزین کرد، اما به ازای ظرفیت باتری.

تفاوت اصلی بین باتری های قلمی و نیم قلمی در ابعاد فیزیکی است.باتری های قلمی دارای ابعاد فیزیکی 14.5*50.5 میلی متر هستند، در حالی که باتری های نیم قلمی دارای ابعاد فیزیکی 10.5*44.5 میلی متر هستند.به دلیل حجم بیشتر باتری‌های قلمی، باتری‌های قلمی معمولا ظرفیت بیشتری دارند و می‌توانند جریان‌های تخلیه قوی‌تری را ارائه دهند.

هر دو باتری قلمی و نیم قلمی به دلایل تاریخی دارای ولتاژ اسمی 1.5 ولت هستند که ولتاژ باتری های (روی کربنی) است که عملاً قدیمی ترین نوع باتری AA و AAA است.

جداول مقایسه ای زیر تعدادی از محبوب ترین باتری های قلمی و نیم قلمی را با مهمترین ویژگی ها و مشخصات آنها فهرست می کند.

 

زینک کربن AA و AAA: باتری‌های کربن روی باتری‌های غیرقابل شارژی هستند که دارای ولتاژ اسمی 1.5 ولت و ظرفیت اسمی 500-600 میلی‌آمپر ساعت برای باتری‌های AAA و 600-1600 میلی‌آمپر ساعت برای باتری‌های AA هستند.ظرفیت واقعی به عمر باتری، دما، جریان تخلیه و موارد مشابه بستگی دارد. باتری‌های کربن روی، باتری‌های ارزان و قابل اعتمادی هستند، اما عمر ذخیره‌سازی کوتاهی دارند (در نهایت نشت می‌کنند- سفیدک)، آنها قادر به ارائه جریان‌های قوی‌تر بدون کاهش ظرفیت و موارد مشابه نیستند.بیشتر باتری‌های زینک کربن AA و AAA در اسباب‌بازی‌های معمولی تر و کنترل های قدیمی و کاربردهای مشابه استفاده می‌شوند، اما حتی در آنجا با باتری‌های AA و AAA آلکالاین قابل مقایسه نبوده و  کنار گذاشته می‌شوند مگر نخواهید هزینه کنید و همین مدل کار شما را راه بیاندازد.

باتری آلکالاین (قلیایی) AA و AAA: باتری های آلکالاین باتری های غیر قابل شارژی هستند که دارای ولتاژ اسمی 1.5 ولت و ظرفیت اسمی 850-1200 میلی آمپر ساعت برای باتری های نیم قلمی و 1800-2700 میلی آمپر ساعت برای باتری های قلمی هستند.باتری های قلمی و نیم قلمی قلیایی رایج ترین باتری های AA و AAA غیرقابل شارژ و از رایج ترین باتری های موجود در بازار هستند.

باتری  AA Li-FeS2 و AAA: باتری های Li-FeS2 یا لیتیوم دی سولفید آهن انواع باتری های لیتیومی غیرقابل شارژ AAA و AA هستند که دارای ولتاژ معمولی 1.5 ولت، ظرفیت عالی و ماندگاری بسیار طولانی تا 20 سال یا حتی بیشتر از آن هستند.ولتاژ مدار باز (OCV) این باتری‌های 1.8 ولت است، اما به محض اینکه باتری‌ها تخلیه می‌شوند، ولتاژ واقعی به 1.5 ولت کاهش می‌یابد.باتری های AAA Li-FeS2 دارای ظرفیت معمولی 1100-1300 میلی آمپر ساعت هستند، در حالی که باتری های AA Li-FeS2 دارای ظرفیت معمولی 2700-3300 میلی آمپر ساعت هستند.هر دو باتری AAA و AA Li-FeS2 در برنامه های با تخلیه بالا و در برنامه های آماده به کار استفاده می شوند که باتری ها حتی پس از سال ها عدم استفاده باید به طور قابل اعتماد کار کنند.

باتری AA Li-Ion و AAA: باتری های Li-Ion قلمی و نیم قلمی باتری های قابل شارژ بر اساس چندین ترکیب شیمیایی لیتیوم یون با ولتاژ بین 3.2 تا 3.7 ولت و ظرفیت های 350-600 میلی آمپر ساعت برای AAA و 600-2000 mAh هستند. باتری های قلمی و باتری های نیم قلمی Li-Ion به دلیل ولتاژ 3.2 - 3.7 ولتی با باتری های 1.5 ولت AA و AAA سازگار نیستند.اما، از آنجایی که باتری‌های لیتیوم یون قلمی و نیم قلمی مزایای زیادی نسبت به باتری‌های قلمی و نیم قلمی غیرقابل شارژ دارند، برخی دستگاه‌ها از استفاده از هر دو باتری 1.5 ولتی غیرقابل شارژ روی کربن، قلیایی و سایر باتری‌های 1.5 ولتی، 3 ولت غیرقابل شارژ پشتیبانی می‌کنند. باتری های لیتیومی و باتری های قابل شارژ 3.2-3.7 ولت.اینگونه وسایل بیشتر چراغ قوه ال ای دی و دوربین عکاسی و تجهیزات مشابه هستند.

توجه: باتری 1.5 ولتی را تنها در صورتی می توان با باتری 3.0-3.7 ولتی جایگزین کرد که سازنده دستگاه به صراحت اجازه دهد! در غیر این صورت، اختلاف ولتاژ می تواند به دستگاهی که فقط برای باتری های 1.5 ولت قلمی و نیم قلمی در نظر گرفته شده است آسیب برساند یا حتی از بین ببرد.

باتری لیتیوم 1.5 ولت AA و AAA: به منظور سازگار کردن باتری های لیتیوم یون قابل شارژ با دستگاه های باتری 1.5 ولت قلمی و نیم قلمی، برخی از سازندگان باتری های لیتیوم یونی را با الکترونیک کنترل کننده ارائه می دهند که ولتاژ داخلی 3.2-3.7 ولت باتری را به 1.5 ولت تبدیل می کند.چنین باتری هایی دارای ظرفیت اسمی 400-600 میلی آمپر ساعت برای باتری های نیم قلمی و 1000-2000+ میلی آمپر ساعت برای باتری های قلمی لیتیوم 1.5 ولت هستند.

باتری AA NiCd و AAA: باتری های نیکل کادمیوم قلمی و نیم قلمی برخی از قدیمی ترین انواع باتری های AA و AAA قابل شارژ هستند.باتری های NiCd دارای ولتاژ اسمی 1.2 ولت و ظرفیت اسمی 300-500 میلی آمپر ساعت برای باتری های نیم قلمی و 600-1000 میلی آمپر ساعت برای باتری های قلمی هستند.اگرچه باتری‌های NiCd ارزان، قابل اعتماد هستند و می‌توانند جریان‌های بسیار قوی ارائه دهند، اما از اثر حافظه قوی نیز رنج می‌برند، حاوی فلزات سمی هستند و تعداد نسبتاً کمی از چرخه‌های شارژ/دشارژ را پشتیبانی می‌کنند.اینها دلایلی است که باتری‌های NiCd به نفع باتری‌های نیکل متال-هیدرید (NiMH) کنار می‌روند.

باتری AA NiMH و AAA: باتری‌های نیکل متال هیدرید (NiMH) نیم قلمی و قلمی انواع بسیار محبوب باتری‌های AAA و AA قابل شارژ هستند که دارای ولتاژ اسمی 1.2 ولت و ظرفیت اسمی 600-1300 میلی‌آمپر ساعت برای نیم قلمی 2800-700 میلی آمپر ساعت برای باتری قلمی هستند.باتری‌های مدرن NiMH عملاً اثر حافظه ندارند، می‌توانند جریان‌های نسبتاً قوی را ارائه دهند، نرخ خود تخلیه بسیار پایینی دارند و از آنجایی که حاوی جیوه، سرب، کادمیوم و عناصر سمی مشابه نیستند، باتری‌های سازگار با محیط زیست هستند - با این وجود. ، پس از مرگ باید به درستی بازیافت شوند.برخی از انواع باتری های NiMH تا بیش از 2000 یا حتی بیشتر چرخه شارژ/دشارژ را پشتیبانی می کنند، البته زمانی که با شارژرهای باتری مناسب شارژ می شوند و زمانی که با جریان های قوی تخلیه نمی شوند.

باتری AA Li-SOCl2 و AAA: باتری‌های لیتیوم تیونیل کلرید (Li-SOCl2) نیم قلمی و قلمی انواع باتری‌های غیرقابل شارژ هستند که دارای ولتاژ نامی 3.5-3.6 ولت، OCV (ولتاژ مدار باز) ~3.6 ولت هستند. ظرفیت 600-800 میلی آمپر ساعت برای باتری های نیم قلمی و 2400-2700 میلی آمپر ساعت برای باتری های قلمی. باتری‌های لیتیوم تیونیل کلرید (Li-SOCL2) نیم قلمی و قلمی مستقیماً با باتری‌های 1.5 ولتی سازگار نیستند و نباید در دستگاه‌هایی که فقط برای باتری‌های 1.5 ولت قلمی یا نیم قلمی در نظر گرفته شده‌اند استفاده شوند.

باتری های AA NiOOH و AAA: باتری های نیکل اکسی هیدروکسید (NiOOH) نیم قلمی و قلمی در واقع زیر مجموعه باتری های قلیایی هستند که در آن اکسی هیدروکسید نیکل به دی اکسید منگنز اضافه می شود که منجر به ولتاژ معمولی 1.5 ولت در هنگام استفاده از تخلیه بالا و 1.7 ولت OCV می شود. ولتاژ باتری های نیم قلمی و قلمی NiOOH ظرفیت بسیار مشابهی با باتری های قلیایی استاندارد دارند 1000-1200 میلی آمپر ساعت برای باتری های AAA و 2200-2700 میلی آمپر ساعت برای باتری های AA، اما آنها را می توان با استفاده از جریان های بزرگتر بدون افت ظرفیت قابل توجه تخلیه کرد و اغلب در تخلیه بالا استفاده می شود. دستگاه هایی مانند شاتر دوربین ها و سایر تجهیزات عکاسی و ...

باتری AA NiZn و AAA: باتری های نیم قلمی و قلمی قابل شارژ نیکل روی (NiZn) دارای ولتاژ اسمی ~1.6V و ظرفیت 500-700 میلی آمپر ساعت برای AAA و 1500-1800 میلی آمپر ساعت برای باتری های AA هستند.باتری‌های NiZn دارای نرخ خود تخلیه نسبتاً کم و ویژگی‌های دشارژ خوب هستند.اگرچه باتری‌های NiZn عموماً با باتری‌های 1.5 ولتی سازگار هستند، توجه داشته باشید که برخی از دستگاه‌های در نظر گرفته شده برای باتری‌های NiMH (1.2 ولت) ممکن است آسیب ببینند اگر به عنوان مثال، چهار باتری NiMH (4.8 ولت) با چهار باتری NiZn (6 ولت) جایگزین شوند.

 برای خرید باتری قلمی و نیم قلمی کلیک کنید.

مشاوره و پشتیبانی