0
سبد خرید شما خالیست!
میتواند برای مشاهده محصولات بیشتر به صفحات زیر بروید
راهنمای انتخاب محصولات بلک لایت یا یو وی

بلک لایت ها ( UV ) دستگاه های فوق العاده ای با طیف وسیعی از کاربردها در هنر، صنعت و تحقیقات علمی هستند. بر خلاف لامپ‌های معمولی سفید، نورهای سیاه UV از این نظر منحصر به فرد هستند که عمدتاً در مقابل نور مرئی، اشعه ماوراء بنفش ساطع می‌کنند، و در نتیجه، برخی عوامل اضافی وجود دارد که باید قبل از خرید در نظر بگیرید.

بلک لایت ها معمولاً زمانی استفاده می شوند که فلورسانس اشیا باید مشاهده شود، با کمترین نور مرئی ممکن. به طور کلی، این بدان معنی است که نور سیاه عمدتاً اشعه UV-A و نور مرئی بسیار کمی از خود ساطع می کند. در زیر، ما موضوعات مهمی را که باید قبل از خرید بلک لایت UV در نظر بگیرید، مورد بحث قرار می دهیم.

هشدار: همیشه از عقل سلیم استفاده کنید و ایمنی را در مورد استفاده از لامپ های UV رعایت کنید. مقدار و شدت انرژی نور UV-A ساطع شده توسط نورهای سیاه معمولاً کمتر از حد خطرناک است، اما توجه داشته باشید که انرژی نور UV منتشر شده از لامپ ها نامرئی است. به عنوان مثال، هنگامی که یک چراغ سیاه LED UV روشن است، مستقیماً به آن نگاه نکنید، حتی اگر روشن به نظر نمی رسد اما نور ضعیفی که می‌بینید فقط کسری کوچک از انرژی واقعی اشعه ماوراء بنفش است که به چشمان شما برخورد می‌کند.

1) کدام فناوری روشنایی نور فرابنفش سیاه بهترین است؟

برای اکثر کاربردها و نصب ها، نورهای سیاه UV یا به عنوان لامپ فلورسنت یا یک چراغ LED در دسترس هستند. تا همین اواخر، چراغ‌های سیاه لامپ فلورسنت گزینه اصلی بودند، اما با پیشرفت سریع در فناوری LED، چراغ‌های LED UV به سرعت به گزینه ترجیحی تبدیل می‌شوند البته با قیمت بالاااااتر!

برخی از مزایای چراغ های سیاه UV LED عبارتند از:

راندمان بالاتر - لامپ های UV LED معمولاً 1.5 تا 3.0 برابر کارآمدتر از نورهای سیاه UV فلورسنت هستند.

طول عمر بیشتر - لامپ های UV LED  بیست و پنج هزار ساعت یا بیشتر دوام می آورند و مانند یک لامپ فلورسنت نمی سوزند - خروجی نور UV آنها به مرور زمان کاهش می یابد. نورهای سیاه فلورسنت معمولاً فقط 5000 ساعت دوام می آورند و به طور ناگهانی از کار می افتند.

بدون جیوه یا مواد خطرناک - LED های UV هیچ جیوه یا سایر مواد خطرناکی که معمولاً در لامپ های فلورسنت وجود دارند ندارند. در نتیجه، نیازی نیست نگران شکستن تصادفی لامپ UV LED باشید و مجبور به انجام هر گونه کار خاصی برای پاکسازی باشید.


بلک لایت‌های فلورسنت اغلب می‌توانند ارزان‌تر از بلک‌لایت‌های LED باشند، بنابراین اگر بودجه کمی دارید، بلک‌لایت‌های فلورسنت UV ممکن است راه حلی باشند، مخصوصاً برای استفاده کوتاه‌مدت.

 

2) چه مقدار UV نیاز دارم؟

"روشنایی" نور سیاه UV یک معیار دشوار برای توصیف است، زیرا انرژی نور UV مستقیما قابل مشاهده نیست. اگرچه لومن معمولاً معیاری است که برای اندازه‌گیری مقدار نور مرئی استفاده می‌شود، زیرا نور فرابنفش نامرئی است، این متریک اساساً بی‌فایده است. برای لامپ های UV، دقیق ترین متریک «وات» خروجی نور UV است.( وات مصرفی با وات خروجی متفاوت است)

یک "وات" نور UV چیست؟ وات ها به سادگی واحدهای انرژی هستند، و همانطور که ممکن است از کلاس های فیزیک مقدماتی خود به یاد بیاورید، انرژی می تواند به اشکال مختلفی وجود داشته باشد - برای مثال انرژی الکتریکی، جنبشی، شیمیایی یا نوری. در این مورد، ما مقدار انرژی نوری ساطع شده در طول موج UV را اندازه گیری می کنیم.

برای اکثر کاربردهای اساسی، 1 وات انرژی خروجی نور UV برای ایجاد اثرات فلورسانس قوی در یک منطقه 9 متر مربع کافی است. برای یک منطقه 18 متر مربعی، به سادگی سطوح UV مورد نظر را در 2 برابر برای برآورد 2 وات انرژی نور UV مورد نیاز ضرب کنید.

مهم: وات الکتریکی برابر با وات نور UV نیست! مانند لامپ های معمولی خانگی (مثلاً 60 وات)، ما بیشتر عادت داریم که قدرت لامپ UV را از نظر مصرف انرژی الکتریکی آن توصیف کنیم. اما همانطور که در مورد لامپ های خانگی وجود دارد، آنچه که بیش از همه اهمیت دارد میزان انرژی نور تولید شده است.

متأسفانه، اکثر سازندگان خروجی نور UV را فهرست نمی کنند و در عوض صرفاً وات ورودی الکتریکی را نشان می دهند. به عنوان مثال، ممکن است محصولی را پیدا کنید که به عنوان یک لامپ سیاه UV 40 وات توصیف شده است، اما متأسفانه همه اینها به این معنی است که لامپ 40 وات انرژی الکتریکی مصرف می کند تازه اگر صحیح درج شده باشد! - این هیچ اطلاعاتی در مورد کارایی آن و میزان نور واقعی UV در اختیار ما قرار نمی دهد. این منبع نوری 40 وات می تواند یک نور عالی و کارآمد با ساطع 10 وات UV (بازده 25٪) یا یک نور وحشتناک با 1 وات UV (2.5٪) باشد - ما فقط غیراز مصرف برق 40 وات چیزی نمی دانیم.

اگر محصولی میزان خروجی نور UV را بر حسب وات فهرست می‌کند، می‌توانید از این مقدار مستقیماً برای برآورد نیاز به نور UV برای یک فضا استفاده کنید. در غیر این صورت، ممکن است مجبور شوید از برخی برآوردهای  تقریبی استفاده کنید.

به عنوان یک تخمین تقریبی، نورهای سیاه فلورسنت دارای بازده 5-15٪ هستند. به عبارت دیگر، به ازای هر 100 وات انرژی الکتریکی مصرف شده، نور سیاه 5 تا 15 وات انرژی مفید نور UV ساطع می کند.

از سوی دیگر، نورهای سیاه LED UV، مقادیر راندمان را بین 15 تا 25 درصد بهبود بخشیده اند. برای همان 100 وات انرژی الکتریکی مصرفی، LED های UV 15-25 وات انرژی مفید نور UV ساطع می کنند.

از آنجایی که مقادیر کارایی بسته به کیفیت و طراحی لامپ های UV می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد، سعی کنید از محصولاتی استفاده کنید که می توانید مقادیر واقعی خروجی نور UV را که در برگه مشخصات محصول نشان داده شده است، بیابید. اگر می‌خواهید بدون این داده‌ها ادامه دهید، ممکن است بخواهید از 20٪ به عنوان یک تخمین تقریبی برای بازده LED UV و 10٪ برای بازده نور سیاه فلورسنت استفاده کنید.

در زیر یک جدول جستجوی سریع بر اساس برآوردهای بازده 20% و 10% برای LED های UV و لامپ های سیاه فلورسنت ارائه شده است. به خاطر داشته باشید که اینها تخمین‌ هستند و تک تک محصولات می‌توانند در مقادیر بازده واقعی خود متفاوت باشند.

400 فوت مربع (SqFt) معادل 37.161215999 مترمربع (SqM)

این تخمین در شرایط ایده آل است با شرط اینکه شرکت تولید کننده وات مصرفی درست اعلام کرده باشد!

 

مثال : چند لامپ 40 واتی کم مصرف بلک لایت UV برای یک اتاق 40 متر مربعی مورد نیاز است؟

 

برای این مثال، فرض می‌کنیم که ارزش کارایی لامپ‌های فلورسنت UV را نمی‌دانیم. بنابراین، بر اساس تخمین تقریبی ما از 10٪ وات مصرفی استفاده میکنیم و فرض میکنیم وات مصرفی واقعی بر روی لامپ درج شده است ، پس ما 4 وات خروجی نور UV را برای هر لامپ بلک لایت تخمین می‌زنیم.توصیه ما برای یک منطقه 10 متر مربعی 1 وات نور خروجی یا 10 وات مصرفی درج شده بر روی لامپ است، بنابراین شما احتمالاً به یک عدد لامپ از این نوع لامپ‌های فلورسنت یا کم مصرف UV که هر کدام 4 وات UV ساطع می‌کنند، بخواهید تا در یک منطقه 40 متر مربعی به نور UV مورد نظر خود برسید.

ولی عموما لامپ 40 وات اعلام شده موجود در ایران وابسته به اینکه از کجا تهیه کنید بین 20 تا 35 وات است پس بهتر است دو عدد تهیه کنید چون قطعا یک لامپ پاسخگو شما نیست!!!!!

 

 

3) به کدام طول موج UV نیاز دارم؟

 

نور فرابنفش طیف گسترده ای از طول موج ها را در بر می گیرد، اما اکثر برنامه های کاربردی نور سیاه از طیف باریکی از اشعه ماوراء بنفش (UV-A) برای ایجاد اثرات فلورسانس - به ویژه بین 350 تا 400 نانومتر (نانومتر) استفاده می کنند.

 

اما حتی در محدوده 350-400 نانومتر، طول موج های مختلف می توانند اثرات فلورسانس قوی تر یا ضعیف تری ایجاد کنند. همانطور که نمودار زیر نشان می دهد، بیشتر فلورسانس در محدوده 320-380 نانومتر با حداکثر 365 نانومتر قوی ترین است.

بنابراین، ما معمولاً طول موج 365 نانومتر را برای اکثر برنامه‌های بلک لایت که حداکثر فلورسانس مورد نظر است، توصیه می‌کنیم.( مهمانی ها و زمین های بازی 380 تا 400 هم خوب است)

با این حال، دلایلی وجود دارد که ممکن است بخواهید طول موج دیگری را انتخاب کنید. برای LED های UV، قاعده کلی این است که هر چه طول موج کوتاهتر باشد، قیمت بالاتری دارد. به عنوان مثال، LED های UV 395 نانومتری، یک گزینه معمول و نسبتا مقرون به صرفه هستند که سطوح مناسبی از فلورسانس را با قیمت مقرون به صرفه تری ارائه می دهند.

نقطه ضعف این طول موج های طولانی تر این است که شما احتمالاً اثرات فلورسنت کمتری را مشاهده خواهید کرد و همچنین ممکن است مقداری نور "بنفش تیره" قابل مشاهده تر را مشاهده کنید. یک پدیده رایج مشاهده شده سایه بنفش است که توسط اجسام ایجاد می شود - نور سیاه واقعی 365 نانومتر نامرئی خواهد بود و بنابراین هیچ سایه ای ایجاد نمی کند.

به طور معمول، نور بالای 400 نانومتر نور بنفش در نظر گرفته می شود - یعنی نور مرئی که رنگ بنفش تیره دارد، بنابراین 395 نانومتر طولانی ترین گزینه طول موجی است که باید برای برنامه بلک لایت در نظر بگیرید.

یک راه سریع برای تعیین میزان نور مرئی (نامطلوب) که از نور سیاه ساطع می شود، یافتن اثر نوری آن است که بر حسب لومن بر وات بیان می شود. در غیر این صورت، نور سیاه UV با اثر نوری کمتر از 0.5 لومن بر وات بهترین است. معمولاً می‌توانید مقادیر اثربخشی نور را در گزارش‌های تست فتومتریک محصولات بلک لایت پیدا کنید.

0.5 لومن بر وات نشان دهنده چیست؟ لومن اندازه گیری روشنایی است که برای اندازه گیری خروجی نور در نورهای سفید استاندارد استفاده می شود. یک لامپ رشته ای 40 وات 450 لومن ساطع می کند. بنابراین، 0.5 لومن در هر وات به این معنی است که به ازای هر 1 وات انرژی الکتریکی مصرفی، نیم لومن ساطع خواهد شد.

به عنوان مثال ملموس: یک نور سیاه یو وی 10 واتی که 0.5 لومن در هر وات ساطع می کند، 5 لومن نور مرئی ساطع می کند - تقریباً 1٪ از روشنایی یک لامپ رشته ای 40 وات.

توجه داشته باشید که بسیاری از محصولات به صراحت طول موج UV مورد استفاده را لیست نمی کنند، یا اگر وجود دارد، معمولاً در متن کوچک پنهان می شود، جایی که متوجه خواهید شد که ممکن است 400 یا حتی 405 نانومتر باشد. ساخت این طول موج‌ها آسان‌تر و کم‌هزینه‌تر است و در مقایسه با نورهای سیاه 395 نانومتری، اثرات فلورسانس ضعیف‌تر یا حتی وجود ندارد.

 

4) از چه نوع وسایل نور فرابنفش باید استفاده کنم؟

در نهایت، هنگام انتخاب یک لامپ UV، باید بدانید که آنها می توانند اشکال و اشکال مختلفی داشته باشند. در زیر، چندین مثال و موقعیتی را فهرست کرده ایم که می توانند مفید باشند.

ریسه یا نور نواری  UV

یکی از پرکاربردترین فاکتورهای شکل، نوار انعطاف پذیر LED UV است. نوار LED شامل بسیاری از LED های فرابنفش (365 یا 395 نانومتر) است که روی یک مدار انعطاف پذیر به عرض تقریباً نیم اینچ نصب شده اند.( مشابه ریسه های نور مخفی )

عموما نوارهای LED را می توان در فواصل 1 اینچی به طول برش داد، به این معنی که می توانید آنها را در فضاهای تنگ مانند جعبه عکس و کابینت ها نصب کنید. بهتر از همه، به دلیل اینکه آنها با ولتاژ بسیار کم 12 ولت DC کار می کنند، عملاً هیچ خطر برق یا آتش سوزی وجود ندارد.

در برخی از آنها قسمت پشتی نوار انعطاف پذیر LED شامل یک ماده چسبنده دو طرفه است که می توان از آن برای اعمال نوار LED تقریباً روی هر سطحی استفاده کرد.از آنجایی که نوار LED انعطاف پذیر است، حتی می توان آن را در مکان های منحنی یا ناهموار نصب کرد.در حال حاضر در بازار ایران بسیار کم است یا میشود اینگونه گفت که ناموجود است.

 

 نور خطی UV البته غیر منعطف (مشابه چراغ های زیرکابینتی )

خطهای نور UV غیرمنعطف شبیه ریسه LED هستند، اما برای نصب دائمی‌تر یا مواردی که به استحکام بیشتری نیاز دارند، مناسب‌تر هستند. آنها معمولاً در طول های مختلف موجود هستند و می توان آنها را برای نصب در متراژهای بالاتر سری کرد و استفاده نمود.خط های نور UV برای نصب بر روی خرپاها، قفسه ها یا کابینت ها مناسب هستند، جایی که نور را می توان بر روی یک سطح صاف نصب کرد.

 

وال واشر UV LED

 

وال واشر های بلک لایت UV  برای پوشاندن سطح دیوار با نور ماوراء بنفش طراحی شده اند، یا برای روشن کردن اجسام با نور فلورسانس روی دیوار (مثلاً هنر دیوار فلورسنت)، یا اجازه می دهند نور UV از دیوار "بازتاب" کند و به کل یک منطقه خاص  اتاق منعکس شود.

 

وال واشرها دارای طول مختلف موجود هستند و برای نصب روی سطح طراحی شده اند. خود لامپ را می توان به گونه ای تنظیم کرد که انرژی نور UV در زوایای خاص مورد نیاز هدایت شود.

 

وال واشر برای تاسیسات نیمه دائمی مانند بارها، کلوپ های شبانه و فضاهای رویداد که در آن سطوح بزرگ و عمودی مورد نیاز است، عالی هستند. همچنین، می توان از آنها برای انعکاس نور UV از دیوار و به بقیه فضا استفاده کرد. یکی از مزایای بزرگ این روش این است که به نور UV اجازه می دهد تا پراکنده شود و توزیع بسیار یکنواختی از انرژی نور ایجاد کند. به خاطر داشته باشید که ممکن است در این فرآیند مقداری انرژی نور ماوراء بنفش از دست بدهید، بنابراین ممکن است در محاسبات وات خود در بالا به مقدار کمی نور UV اضافی نیاز داشته باشید. ( تقریبا 1.5 برابر محاسبه شود)

چراغ های پرژکتور LED UV

 

همانطور که از نام آن پیداست،  پرژکتور بلک لایت UV زمانی عالی هستند که نیاز به پوشش یک منطقه بزرگ با نور UV داشته باشید. مشابه وال واشرها، این وسایل معمولاً دارای قابلیت تنظیم زاویه نور UV هستند.

 

اکثر پرژکتورهای UV برای استفاده در فضای باز نیز طراحی شده اند، بنابراین برای هر برنامه کاربردی در فضای باز که نیاز به فلورسانس دارد، این چراغ ها یک گزینه عالی هستند. رویدادها و مهمانی های بیرون از خانه با اشیاء فلورسنت دارید؟ یا به دنبال ترکیب برخی از ویژگی های معماری یا محوطه سازی فلورسنت هستید؟ پرژکتورهای بلک لایت یا پروژکتور LED UV در فضای باز مطمئناً مناسب خواهد بود.

 

هنگام نصب این چراغ های بلک لایت، حتماً چراغ های متعدد را از چندین زاویه نصب کنید، زیرا این کار به جلوگیری از "سایه های UV" کمک می کند، جایی که برخی از مناطق انرژی نور UV کافی برای تولید فلورسانس را دریافت نمی کنند زیرا اشیا مانع نور UV می شوند.

 

و بسیاری محصول بلک لایت دیگر که عموما آشنایی بیشتری با آنها دارید از انواع لامپ های کم مصرف بلک لایت یا ال ای دی بلک لایت که برای فضاهای داخلی مناسب هستند تا چراغ قوه ها و لیزر ها و ...

امیدواریم این مطلب به انتخاب شما در مورد محصولات یو وی یا بلک لایت کمک کرده باشد.

برای خرید از محصولات بلک لایت کلیک کنید یا از طریق واتس اپ با ما در ارتباط باشید.

 

 

مشاوره و پشتیبانی